20 квітня у Києві пройшов Всеукраїнський форум «Захищений Споживач – Конкурентоспроможний Бізнес – Європейський вибір України»
підготовлений - Міністерством економічного розвитку й торгівлі України .
Цей форум викликав великі сподівання у споживчої спільноти в Україні, адже це перший такий захід загальнодержавного рівня організований державою за часи її незалежності. Враховуючи, що останні 4 роки громадські організації споживачів активно бомбардували уряд своїми зверненнями в яких звертали увагу на споживчу проблематику та вимагали проведення повномасштабної реформи, такий крок уряду на зустріч сприймався як велика перемога і вселяв надію, що на решті наш голос буде почутий не лише службовцями другого ешелону, з якими ми подекуди плідно працюємо в останні роки, але і першими особами держави від яких безпосередньо залежить успіх реформи системи захисту прав споживачів в Україні. І наша реформа проголошена зараз лише на папері на решті вирушить до споживачів.
Нажаль форум вийшов неоднозначним, і хоча і мав певний позитив, але
від цього форуму споживча спільнота очікувала набагато більшого.
Головна мета та головні надії з якими споживчі організації прийшли на форум так і не справдилися. Ми не почули конкретики, щодо реформ в нашій сфері (крім кількох загальних фраз про необхідність зміни системи) і не змогли не тільки налагодити діалогу з високопосадовцями, але і бути хоча б ними почутими.
Єдиними розрадами, стала можливість в черговий раз поспілкуватись один з одним (але цей здобуток сумнівний, адже серйозних споживчих організацій в Україні мало, всі вони розташовані в Києві, знають і постійно спілкуються один з одним), а також той факт, що захід все ж таки пройшов на високому рівні у Клубі Кабінету Міністрів України, захід все ж таки вшанував своєю присутністю перший віце-прем'єр-міністр України, міністр економічного розвитку і торгівлі України Степан Кубів і певні тези з виступів перших осіб, все ж лишають крихти надії на те, що діалог та співпраця з споживчою громадськістю, все ж колись відбудуться.
На-жаль на цьому плюси заходу в основному закінчились.

Адже Степан Іванович форум відкрив, але одразу після свого стислого виступу покинув його пославшись на велику зайнятість, не вислухавши не те, що жодного спікеру від споживчих організацій але і жодного їх питання. Все, що вдалося винести від цієї зустрічі, це лише те, що перший віце-прем'єр забажав до нас донести. Якщо по тезах то Степан Іванович в відносинах споживач бізнес, в голову кута все ж ставить бізнес. Так перше черговим завданням він бачить необхідність забезпечити права споживача таким чином, щоб в будь якому випадку не постраждав бізнес. Теза не погана, але не зрозуміло, а якщо від певного бізнесу страждає споживач, що годує і бізнес і економіку країни, то чи маємо ми берегти такий бізнес? При цьому міністр економіки все ж таки наголосив, що головним для держави є життя та здоров'я людини. Існує необхідність зміни системи захисту прав споживачів в Україні, яка на справді і не є системою. І тут головними чинниками мають стати держава та споживач. Споживачі мають стати джерелом трансформації, а наша співпраця має бути активною. Тільки разом ми зможемо продовжувати розвивати концепцію державної політики у сфері захисту прав споживачів на період до 2020 року та напрацьовувати необхідну практику для побудови в Україні кращої системи захисту прав споживачів. При цьому було зазначено, що в Європі ця система набагато краща і ми працюємо в цьому напрямку. Також неодноразово було підкреслено, що потрібно підвищувати культуру споживання, підвищити суспільну свідомість та роль споживачів у самозахисті своїх прав та інтересів.

Виступ Віце-прем'єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Іванна Клімпуш-Цинцадзе, був гарний. На відміну від попереднього спікера Іванна Орестевнівна во главу кута все ж таки поставила споживача. Також вона проголосила необхідність істотних змін у сфері захисту прав споживачів, адже ми маємо відповідальність перед громадянами, які хочуть споживати безпечні та якісні продукти, та перед добросовісним бізнесом, який виробляє товари із позначкою "Зроблено в Україні”.
“Ми покладаємо надії на 2018 рік як на вирішальний у процесі реформування системи захисту прав споживачів в Україні згідно вимог ЄС», - сказала віце-премєр-міністр. На її думку, зобов'язання, взяті перед Євросоюзом щодо впровадження змін протягом трьох років після приєднання до Асоціації з ЄС, на-жаль в сфері захисту прав споживачів не виконано.
На-жаль головною вадою виступу пані Клімпуш-Цинцадзе стала її відсутність у залі (свій виступ вона записала в форматі відео звернення) . Так саме в залі був відсутній голова Комітету Верховної Ради України з питань економічної політики Іванчук Андрій Володимирович, адже саме його комітет відповідальний в Верховній Раді за питання законодавчого забезпечення системи захисту прав споживачів і виступа якого ми дуже чекали.
Таким чином фактична відсутність головних спікерів форуму, максимально знівелювало цінність цього довгоочікуваного заходу.

Член правління ГО «Новий день України» все ж таки спробував задати, головне питання яке турбує споживчу громадськість, а саме занепокоєність, щодо реального проведення реформи у сфері захисту прав споживачів. Адже реформа проголошена в Стратегія сталого розвитку «Україна-2020» затверджена Указом Президента України від 12 січня 2015 року № 5/2015, також є про неї згадка і в Концепції державної політики у сфері захисту прав споживачів на період до 2020 року затверджену розпорядженням КМУ від 29 березня 2017 р. № 217-р . При цьому в середньостроковому плані пріоритетних дій Уряду до 2020 року (незважаючи на наші численні звернення) вона відсутня і в планах Мінекономрозвитку з проведення реформи державного управління відповідно до стратегії реформування державного управління України на 2016—2020 роки її не має, оскільки в оновленому міністерстві не передбачено директорату та фахівців відповідальних за проведення відповідної реформи. Отже за відсутності діяльності уряду в цій сфері та реформаторів ця реформа може просто не відбутися. Тому з цього випливає просте питання, а чи буде ця реформа взагалі і коли вона розпочнеться? Але єдине, що вдалось почути нашому представнику у відповідь це те, що компетентних осіб, щоб відповісти, щось конкретне з цього приводу в залі просто не має.

Далі пройшла низка підготовлених виступів та презентацій представників провідних споживчих об'єднань спрямованих саме на контакт з владою якого практично не відбулось, з яких хотілось би виділити виступ президента Всеукраїнської федерації споживачів «ПУЛЬС» (до якої до речі також входить наша організація) професора КНТЕУ Притульської Н.В. з промовою «Баланс інтересів «держава – споживач – бізнес» як передумова євроінтеграційних процесів в Україні».
В своєму виступу Наталія Володимирівна не тільки визначила основні елементи європейської системи захисту прав споживачів, наочно продемонструвавши ту прірву яка існує між сучасним рівнем захисту прав споживачів в Україні та країнах членах ЄС. Плавно підвівши до того, що без проведення повномасштабної реформи системи захисту прав споживачів не можлива, побудова ефективної, наближеної до європейської, системи захисту прав споживачів України, що гарантує високий рівень споживчих прав.

Зокрема були продемонстровані наступні очікування споживчої спільноти як необхідність: оновлення законодавства в сфері захисту прав споживачів; створення умов для достовірного та своєчасного інформування споживачів; реалізація права споживачів “бути почутим”; створення прозорої системи розгляду звернень та скарг з відновленням порушених прав та компенсації завданої шкоди; спрощення доступу споживачів до судової та позасудової системи врегулювання суперечок; розвиток досліджень показників безпечності та споживчих властивостей; створення незалежних експертних, дослідницьких організацій; проведення та запровадження результатів наукових досліджень; розширення практики порівняльних тестувань товарів та послуг; створення ефективної системи інформування, консультування споживачів, колл-центрів тощо. А також запровадження; споживчої просвіти та освіти на всіх рівнях; практики періодичного системного моніторингу споживчого ринку; розгортання інформаційно-просвітницької кампанії щодо популяризації знань прав споживачів; запровадження дієвих механізмів співпраці та підтримки громадських організацій споживачів державою; підтримка механізмів саморегулювання бізнесу зокрема через створення Кодексів доброчесної практики.
Всього цього неможливо, без повномасштабної реформи системи захисту прав споживачів та виведення реформи в пріоритет держави із забезпеченням патронату на рівні Президента України та Прем'єр-Міністра України через над відомчий орган. Та побудови на рівні Мінекономрозвитку як органу відповідального за формування, аналіз та контроль за реалізацією споживчої політики в державі, директорату з проведення реформ у сфері захисту прав споживачів.
Серед інших спікерів є сенс згадати виступи голови комітету захисту прав споживачів Громадської ради при Держпродспоживслужби Василя Даркова з презентацією його бачення нової моделі системи захисту прав споживача в Україні;
Олега Цильвика, заступника голови правління Всеукраїнської громадської організації "Союз споживачів України" який побудував свою презентацію навколо необхідності максимізації фіскалізації задля кращего забезпечення прав споживачів; Олени Куликової, член правління ГО «Всеукраїнська асоціація з питань захисту прав споживачів «Споживча довіра», яка зазначила: «Моніторинг споживчого ринку, якій здійснює наша Асоціація протягом 5 років, свідчить про те, що кількість порушень законодавства про захист прав споживачів має тенденцію до збільшення. На сьогодні ми маємо значний аналітичний матеріал, на підставі якого можна зробити висновок про те, що стан споживчого ринку в Україні критичний».
Доброчесний бізнес був представлений на форумі низкою провідних профільних організацій. Вікторія Кулікова, менеджер комітету побутової електротехніки Європейської бізнес Асоціації наголосила на необхідності прийняття законопроекту № 6754 щодо підвищення відповідальності бізнесу за відсутність якісного споживчого інформування в е-комерц. А Олег Іваненко, директор Асоціації українських виробників, член Української Ради Бізнесу від імені 64 українських бізнес-асоціацій висловив підтримку законопроекту Міністерства фінансів України про кешбек для споживача фіскалізованих товарів. «Існуюча система реєстраторів розрахункових операцій (РРО) не забезпечує належного контролю: продавці не зацікавлені у фіскалізації, а механізм кешбека спонукатиме отримувати фіскальний чек покупця, який у разі виявлення фальшивого чеку отримає не тільки товар, а й 100% його вартості за рахунок порушника законодавства».
Завершив форум виступ директора департаменту розвитку підприємництва та регуляторної політики Мінекономрозвитку Дениса Гутенко, який презентував Проект постанови Кабінету Міністрів України “Про затвердження вимог до суб’єктів господарювання щодо приймання електронних платіжних засобів в оплату за продані ними товари (надані послуги)” і стараннями якого і був підготовлений цей багатообіцяючий форум який нажаль лишив більше запитань ніж відповідей. Цікаво але ні КМУ, ні Мінекономрозвитку ні Держпродспоживслужба до теперішнього часу не опублікували жодного релізу за підсумками форуму.
Але все ж таки форум відбувся і хоча пройшов він зовсім не так добре як того очікувала споживча спільнота, але він дозволяє сподіватись, що це не крапка в співпраці та діалозі уряду та громадськості в цьому році а лише кома.